Adamsite

Valixhet me para dhe lojërat me trurin: Historia e manipulimit të zgjedhjeve! External link

Source country gazetaexpress Wednesday, December 13, 2017 7:17:00 AM CET | info [en] [other]

Trigger words: [Adamsite] Adamsit[1];

Entities: John Adams[1]; Donald Trump[1];

Other categories:

Shefat e saj të sigurisë kishin akuzuar Rusinë për një sulm kibernetik ndaj Parlamentit gjerman dhe pohonin se shërbimet e inteligjencës të atij vendi po përpiqeshin të ndikonin në zgjedhjet federale gjermane që do të mbaheshin në shtator. Nga ana tjetër, akuzat për ndërhyrjen ruse në rezultatin e.......

Valixhet me para dhe lojërat me trurin: Historia e manipulimit të zgjedhjeve! External link

Source country telegrafi Wednesday, December 13, 2017 12:25:00 AM CET | info [en] [other]

Trigger words: [Adamsite] Adamsit[1];

Entities: Angela Merkel[1]; Vladimir Putin[1]; John Adams[1]; Donald Trump[1];

Other categories:

Projektorët dhe kamerat ndizen kur liderët e Gjermanisë dhe Rusisë, Angela Merkel dhe Vladimir Putin dalin në skenë. “Ne nuk ndërhyjmë kurrë në jetën apo proceset politike të vendeve të tjera”, tha Putin gjatë një konference të përbashkët shtypi që u zhvillua në fillim të majit të këtij viti. Ishte një moment i sikletshëm për Merkelin....

More articles...

Vomiting

Estos son los síntomas de la alergia al café External link

Source country elperiodicovenezolano Wednesday, September 13, 2017 2:49:00 PM CEST | info English text... [en] [other]

Trigger words: [Vomiting] vómitos[1];

Other categories: Colours; Artificial Tissues Adverse Effects;

La intolerancia o alergia a la cafeína se hace presente en aquellas personas que tras tomar algún alimento o bebida con este componente sienten efectos secundarios. Los síntomas de la alergia al café pueden ser: Insomnio. Es un efecto secundario de la cafeína que suelen padecer muchas personas....

These are the symptoms of allergy coffee

Intolerance or allergy to caffeine is present in those people who after taking some food or drink with this component are side effects. The symptoms of allergy to coffee can be: insomnia. It is a side-effect of the caffeine that usually suffer from many people.

Diş eti iltihabını tedavi ediyor, ağrıyı kesiyor! External link

Source country milliyet Wednesday, September 13, 2017 2:40:00 PM CEST | info [en] [other]

Trigger words: [Vomiting] Kusma[1];

Other categories: Medicinal Products; Toxins; Pharmaceuticals;

Güzel avrat otu patlıcangiller familyasında yer almaktadır. 180 cm boyuna kadar ulaşan bu bitki tadı güzel olan hoş kokulu bir bitki türüdür. Güzel avrat otu nerelerde yetişir? Güzel avrat otu sıcak ve ılıman bölgelerde yetişir. Özellikle mayıs ve ağustos aylarında çiçek açar. Daha sonra açmış olduğu çiçekler, meyvelere dönüşür....

More articles...

Tools

Load latest edition

Tuesday, February 20, 2018

10:57:00 AM CET

Language Selection

For any category/filter, users can choose:

  1. the language of the categorized news items (e.g. fr and de to display only those news items in French and German)
  2. the language of the user interface (e.g. it for Italian)

In Top Stories, the user can display the largest clusters of news items for one language only (e.g. en shows all clusters in English)

Country Selection

Users can choose:

  1. country mentioned in the news item (articles about a country)
  2. country in which the news item was published (articles from a country)

Languages Collapse menu...Expand menu...Open help...

Select your languages

ar
az
be
bg
bs
ca
cs
da
de
el
en
eo
es
et
fa
fi
fr
ga
ha
he
hi
hr
hu
hy
id
is
it
ja
ka
km
ko
ku
lb
lo
lt
lv
mk
ml
mt
nl
no
pap
pl
ps
pt
ro
ru
rw
se
si
sk
sl
sq
sr
sv
sw
ta
th
tr
uk
ur
vi
zh
all
Show additional languagesHide additional languages

Interface: